Biocidok

A biocidok a nem mezőgazdasági felhasználású peszticidek, főbb csoportjai a fertőtlenítő, tartósító és kártevőirtó szerek. Európában a biocidok alkalmazása jelentősen nő. Számítások szerint 2009-től világszerte évente 5,4%-kal bővül a biocidpiac.[1] Eközben a biocidok jelentette egészségügyi kockázatok is folyamatosan nőnek. Számos, a hormonrendszert és a géneket károsító, lehetséges rákkeltő biocid, illetve sok, halakra és egyéb vízi élőlényekre fokozottan mérgező rovarirtó szer van forgalomban. A hazai vegyszeres szúnyogirtásban is rendre lehetséges rákkeltő, sőt a szabályok sajátos értelmezése miatt forgalomból kivont szereket használnak.[2] Francia vizsgálatok szerint, ha az anya a háztartásában – akár csekély mennyiségben is – rovarirtó szert használ, kimutathatóan nő a daganatos betegségek kialakulásának esélye a gyermekeknél.

Az Európai Bizottság 2009. június 12-én fogadta el a biocidok európai engedélyezéséről szóló rendelet tervezetét [COM(2009)267],[3] ami a jelenleg hatályos 1998-as 98/8/EK irányelvet hivatott kiváltani. Az Európai Bizottság sajtóközleménye szerint[4] az új rendelet célja, hogy fokozottabban óvjuk az emberi egészséget és a környezetet. A jogszabály része jelenleg egy kritériumrendszer azokról az egészségre és a környezetre veszélyes biocidokról, amelyek egyáltalán nem lesznek engedélyezhetők Európában. A Bizottság kizárná a CMR (karcinogén, mutagén és reprodukcióra toxikus) anyagokon túl az endokrin rendszert károsító anyagok használatát is. Az új jogszabály értelmében pozitív listán teszik közzé, hogy mely biocidok használhatók Európában, illetve egységes új uniós szintű engedélyezési eljárást vezetnek be. A tervezet szigorúan korlátozná a biocidok alkalmazását ruhákban és bútorokban, valamint általában szabályozzák a biocidok használatát is.

A jelenlegi szabályozás az ipar számára költséges és nehézkes, ugyanis akadozik a kölcsönös elismerés,[5] vagyis nem megoldott az egyik tagállamban engedélyezett szer engedélyezése a másikban is, valamint az adatmegosztás hiánya miatt minden tesztet párhuzamosan végeznek. Az új biocidrendelet értelmében, a REACH-hez hasonlóan kötelező megosztani a gerinces állatokon végzett kísérleti adatokat, elkerülendő a felesleges párhuzamos állatkísérleteket és költségeket. Az Európai Bizottság számításai szerint a vállalatok az egységesülő piacnak köszönhetően 2,7 milliárd eurót takaríthatnak meg a következő tíz évben az engedélyezési eljárásokon és a termékeik tagországi bevezetésén. A jogszabályt 2010–2011-ben tervezik elfogadni az unió döntéshozói, és várhatóan 2013. január 1-jétől lép életbe.